ana menü
haberdar ol
e-posta adresiniz

arama

bağlantılar

Laz Masalları

Laz Masalları
Kitabın adı
Laz Masalları
Orjinal Adı
Lazuri P’arametepe
Yazar
M. Yılmaz Avcı
Orjinal Dil
Türkçe-Lazca
ISBN
975-431-144-7
Baskı
1. Baskı
Baskı Yılı
2005
Sayfa
392 Sayfa
Kağıt
Avrupa Kağıt
Boyutları
13,5x19,5
Kapak Resmi
Tibilisi
İç Resimler
İrak’li Qipşidze
Fiyat
18 TL
%40 indirimli (200.− TL ve üzeri yapılan alımlarda geçerlidir.) 10.8 TL

Bu kitabın hazırlanmasında, anadilleri Lazca olan M. Yılmaz Avcı ve Nizamettin Alkumru'nun çocukluklarında büyüklerinden duydukları masalların yanı sıra, Lazca metinleri aktaran Georges Dumezil'in "Contes Lazes" (Paris, 1937) ve "Documents Anatoliens- IV" (Paris, 1967): Guram K'art'ozıa'nın "Lazuri T'eksfebi" (Tbilisi, 1972) ve "Lazuri T'ekst'ebi- II" (Tbılisi. 1993) ile Natela Kutelia , Sergi Cikia ve Zurab Tandilava'nın "Lazuri P'aramitepe" (Tbilisi, 1982) adlı kitaplarından da kaynak olarak büyük ölçüde faydalanılmıştır. Bu yönüyle de kitap, kolektif bir çalışmanın ürünüdür. Belirtilen kaynaklardaki Lazca anlatımlar, gözden geçirilmiş ve mümkün olduğu ölçüde de Türkçe karşılıkları verilmeye çalışılmıştır.

Kitapta karşımıza çıkan kişiler, ilişkileri ve verilmek istenen dersler, aktarıcı kişilerin yaşadıkları dönemlerin üretim, mülkiyet ve paylaşım ilişkilerin ışığında değerlendirilmelidir.

M. Yılmaz Avcı'nın emek ve sabırla yayına hazırladığı bu çalışma, Lazca öğrenmek veya Lazcalarını geliştirmek isteyenler için kuşkusuz önemli bir kaynak.

Lazca (Lazuri Nena/ Ç'anuri Nena), Gürcüstan'ın Batı bölgesi olan Megrelya'da konuşulan Megrelce (Margaluri Nina) ile yakından ilişkilidir. Lazca, tarihsel olarak Rize'nin Pazar (Atina), Ardeşen (Art'aşeni), Çamlıhemşin (Vija), Fındıklı (Vitse), Artvin'in Arhavi (Arkabi) ve Hopa (Khope) ilçelerinde; Aç'aristan'ın Batuni kenti civarında: Apkhazeti'de ve "Doksanüç Harbi"nden (1877-1878) sonra, Osmanlı yönetimi dışında kalan topraklardan göç ederek Akçakoca, Karamürsel, Sapanca, Yalova vb. muhacir yerleşim merkezlerinde topluca yaşayanlar arasında konuşulmaktadır. TRT, 7 Haziran 2004 tarihinden itibaren beş anadilde radyo ve televizyon yayınlarına başladı; ancak anti- demokratik bir tutum sergilenerek günümüze kadar Lazca radyo ve televizyon yayınlarına başlanmadı.

Sorun Yayınları Kolektifi Teknik Büro