ana menü
haberdar ol
e-posta adresiniz

arama

bağlantılar

Atalarımız Ne Demiş?

Atalarımız Ne Demiş?
Kitabın adı
Atalarımız Ne Demiş?
Yazar
Hüseyin Gül
ISBN
975-431-164-8
Baskı
1. Baskı
Baskı Yılı
2007
Sayfa
80 Sayfa
Kağıt
Avrupa Kağıt
Boyutları
13,5x19,5
Kapak Resmi
Hüseyin Gül
Fiyat
9 TL
%40 indirimli (200.− TL ve üzeri yapılan alımlarda geçerlidir.) 5.4 TL

Atasözlerimiz, toplumsal yaşamın içinde önyargılarımızın bir parçasıdır. Kimler tarafından söylendiği belli olmadığı için, bunlara "Ata Sözü" adı verilmiştir. Evrensel ve ilerici bir anlayış içinde olanların, yaşama önemli katkıları vardır. Bu atasözlerimiz bilgelik yanlarıyla yol gösterici ve eğitici işlevler üstlenmiştir.

Çelişkili, olumsuz değerler yüklenmiş atasözlerimiz de çoktur. Bunlar, toplumsal ve kişisel ilişkilerimizdeki bencilliği ve tutarsızlığı gizler. Gerçekmiş gibi görünür ve bizi yanılgılara yönlendirir. Bu atasözlerimiz, geri kalmışlığımızın bir göstergesi olarak önümüzde durur ve evrensel değerler yanında çelişkisini sürdürür. "Altta kalanın canı çıksın", "Bana dokunmayan yılan bin yaşasın", gibi çok yaygın örnekleri vardır. Ne yazık ki, bunlar "Atasözü" anlamında önyargımızın içinde, işimize geldiği şekilde, kişisel çıkarlarımızı destekler ve olumsuz etkilerini sürdürüp gitmektedir. Yaşamın içinden kolayca ayıklanıp atılamıyorlar.

Her toplumun, elbette, olumsuz kültürel değerleri vardır. Bunların, ilerici eğitim anlayışı içinde, sosyal dinamiklerin katkısıyla, olumlu değerlere dönüştürülmesi mümkündür.

Bizim amacımız, bu kitaba aldığımız atasözlerinin tümünü değil, ama önemli bir kısmının, toplumsal anlayışla çelişen yanlarına, şiirsel ve esprili bir dille yaklaşıp, bulundukları o karanlık çukurda, bir an önce yaşlanmalarına katkı koymaktır.

Hüseyin Gül

Sorun Yayınları Kolektifi Teknik Büro