ana menü
haberdar ol
e-posta adresiniz

arama

bağlantılar

Ekimin Yetiştirdikleri - Çeçen Edebiyatı

Ekimin Yetiştirdikleri - Çeçen Edebiyatı
Kitabın adı
Ekimin Yetiştirdikleri - Çeçen Edebiyatı
Orjinal Adı
Oktyabro Göllinarg & Noxçiyii Literaturax Lacna Statyas
Yazar
Moxhmat Sulayev
Tercüman
Tarık Cemal Kutlu
Orjinal Dil
Çeçence
ISBN
975-431-120-X
Baskı
1. Baskı
Baskı Yılı
2001
Sayfa
112 Sayfa
Kağıt
Avrupa Kağıt
Boyutları
13,5x19,5
Kapak Resmi
Kolaj
Fiyat
9 TL
%40 indirimli (200.− TL ve üzeri yapılan alımlarda geçerlidir.) 5.4 TL

Dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi, bulunduğumuz coğrafyada da "tarih yazımı" gibi ciddî konular, bilimsellikten uzak yöntemler dışındaki resmî tarih anlayışlarıyla ele alınıp incelenmektedir. Bu türden anlayışlarla hazırlanan tarih kitapları, emekçi halkların birbirini anlamasını ve sevmesini değil, bölünüp parçalanmasını koşullamaktadır.

Emperyalizm, bir yandan emekçi halkları birbirine karşı kışkırtırken, öte yandan tarihsel, kültürel özelliklerinden uzaklaştırılıp asimilasyonunu hedeflemektedir. Kimlik ve kişiliği ile yabancılaştırılmış insan köle insandır.

İnsanın ve insanlığın sosyal kurtuluş mücadelesini perdelemek isteyen hegemonların din ve etnisiteyi öne çıkarması olayını doğru değerlendirmek gerekiyor.

Gerici çarlık rejimi, emekçi halkların baskı, sömürü ve asimilasyonu konusunda tarihin en tiksindirici örneklerini sergilemiştir. Çarlık otokrasisinin devrimle yıkılması, ezilen ve sömürülen emekçi halkların davasının proletaryanınki ile gündemleştirilmesiyle gerçekleştirilmiştir. Kafkasya halkları Ekim Devrimi sayesinde, tarih, kültür ve dillerini özgürce ifade etme haklarını kazanmıştır. Ancak; 'Milliyetler Meselesi'ne köklü çözüm yöntemleri üretemeyen 'sosyalist' uygulamalar, günümüzde çözülmüş ve başka bir yapıya dönüşmüştür. Halklar bu süreçten büyük zarar görmüştür. Elimizdeki kitap; 'Ekim'in Yetiştirdikleri' bu süreçte yazılı tarihine ve kültürüne sahiplenen Çeçen halkının edebiyatına ilişkin özgün örneklerden bindir. Ayrıca Türkçeye kazandırılan ilk ve tek çalışmadır.

Sorun Yayınları Kolektifi Teknik Büro