ana menü
haberdar ol
e-posta adresiniz

arama

bağlantılar

Bitmedi- Karikatür

Bitmedi- Karikatür
Kitabın adı
Bitmedi- Karikatür
Yazar
Kemal Urgenç
ISBN
975-431-154-4
Baskı
1. Baskı
Baskı Yılı
2007
Sayfa
80 Sayfa
Kağıt
Avrupa Kağıt-Kuşe - 4 Renkli
Boyutları
24x29
Kapak Resmi
Kemal Urgenç
İç Resimler
Kemal Urgenç
Çizen
Kemal Urgenç
Fiyat
19 TL
%40 indirimli (200.− TL ve üzeri yapılan alımlarda geçerlidir.) 11.4 TL

Edebiyat, Sanat, Estetik Dizisinin 24. kitabı olarak Kemal Urgenç'in Bitmedi adlı karikatür çalışması yayınlandı. Hıfzı Topuz ve Afşar Timuçin'in yazıları ve değerlendirmelerinin de yer aldığı kitapta Urgenç'in son dönem renkli karikatürlerinin albüm şeklindeki derlemesinden oluşmaktadır.

(Büyük Boy -24x29 cm. -80 sayfa-renkli)

Hıfzı Topuz kitaptaki yazısında çalışmalarla ilgili şöyle bir değerlendirme sunuyor.

Kemal Urgenç son yıllarda çağdaş Türk karikatürünün en başarılı örneklerini veriyor. Bunu belki günlük gazetelerindeki karikatürlerinden anlayamıyorsunuz. Urgenç'in yapıtlarının tadına varmak için onları albümlerde ve sergilerde görmek gerek. Bunlar sizi sürükleyip götürüyor, gözlerinizi dakikalarca bunlardan ayıramıyorsunuz.

Niye acaba?

Çünkü Urgenç'in karikatürlerinin muazzam bir mizah değeri var. Pek çoğu güncelligini yitirmeyecek türden mizah örnekleri. Kemal Urgenç karikatürle resim sanatını çok iyi bağdaştırmış. Hem gülüyorsunuz, hem de zevkinizi okşayan bir resme bakıyorsunuz. Yapıttaki mizah güncelliğini yitirse bile resim yok olmayacak.

KEMAL URGENÇ

1966 İzmir (Ödemiş) doğumlu.1982 yılından bu yana çizerlik yapmaktadır. Çalışmaları Yeni Gündem, Sokak, Yeni Düşün, Yarın, Birikim, V Özgürlük, Varlık, Edebiyat ve Eleştiri, dergilerinde yayınlandı. Günlük basında Radikal ve Cumhuriyet gazetelerinde çalıştı. Bir grup çizer arkadaşıyla Homur Mizah Gazetesi’ni çıkardı. İstanbul, Tekirdağ, Trabzon, Zonguldak, Ödemiş, Cide (Kastamonu) gibi değişik yerlerde kişisel sergi açtı. Karikatür yarışmalarından ödüller kazandı. Bando, Sanal Politikacı, Ağaç adli animasyon çalışmaları yaptı. 1998 yılında Karikatürcüler Derneği’nde Yönetim Kurulu üyeliğinde bulundu. Bunun yanında illüstrasyon ve resim çalışmalarına devam etmektedir.

Kitapları:
  • Düşişleri Bakanı (1995)
  • Beyaz Yumurta (1998)
  • Eylülname (2005)
Çocuk kitapları:
  • Barış’ın Düş Oyunu,
  • Barış ve Dostları,
  • Barış in Aradığı Sır (1996)
Resimlediği kitaplar:
  • Akça Kız,
  • Keloğlan (2004)
Sorun Yayınları Kolektifi Teknik Büro