ana menü
haberdar ol
e-posta adresiniz

arama

bağlantılar

Kurşuna Dizilenlerden Mektuplar

Kurşuna Dizilenlerden Mektuplar
Kitabın adı
Kurşuna Dizilenlerden Mektuplar
Orjinal Adı
Editions Sociales
Yazar
J. Duclas
Tercüman
Şule Ünsaldı
Orjinal Dil
Fransızca
ISBN
975-431-059-9
Baskı
2. Baskı
Baskı Yılı
1996
Sayfa
112 Sayfa
Kağıt
Avrupa Kağıt
Boyutları
13,5x19,5
Kapak Resmi
Editions Sociales
Fiyat
5 TL
%40 indirimli (200.− TL ve üzeri yapılan alımlarda geçerlidir.) 3 TL

1939-1944 yılları, faşist Alman işgalcilerinin barışsever halklara çektirdiği insanlık dışı unutulmaz acıların boy verdiği bir dönemi anımsatır.

Elimizdeki kitap, Fransız halkının istilacılara karşı verdiği topyekûn bir Halk Savaşı'nda kurşuna dizilen Direnişçiler'in mektuplarını yansıtmaktadır. Bu mektupların dünya politik yaşamında ve devrimci edebiyatında büyük bir yeri ve unutulmaz değeri vardır. Faşist barbarlara karşı verilen Halk Savaşı'nda, Ulusal Direniş Hareketi'ni örgütleyen ve usta taktiklerle yaşama geçiren, Komünist, Sosyalist ve tüm yurtseverlerin ölüm karşısındaki direnme güçlerini, inançlarına ve PARTİ'lerine olan sonsuz güvenleri, yüksek bilinç ve kararlılıkları, savaşımda gösterdikleri yiğitlik, esirgemezlik ve özveri... ile, barış, özgürlük, eşitlik ve sosyalizm yolunda verilen savaşımların en saygın örneklerinden biri de, bu mektuplarda ifadesini bulmaktadır.

I. Enternasyonal'in önderlerinden Jacques Duclos, yazdığı önsözde: Uluslararası Tekelci sermayenin insana-insanlığa saldırısı sürecinde, Kurşuna Dizilenlerden Mektuplar'ın yeniden yayınlaması ihtiyacını duymuş ve konuyu gündeme getirmiştir. Tarihsel değeri anlamlı ve büyük olan Fransız Ulusal Direniş Hareketi'nin ve kahraman savaşçılarının faşizme karşı nasıl dövüştüğünü, geçmişten günümüze vurgulamakta ve anımsatmaktadır.

Sorun Yayınları Kolektifi Teknik Büro