ana menü
haberdar ol
e-posta adresiniz

arama

bağlantılar

Politika - Sanat - Estetik - Yolunda ”Emeğin Ressamı” Avni Memedoğlu

Politika - Sanat - Estetik - Yolunda ”Emeğin Ressamı” Avni Memedoğlu
Kitabın adı
Politika - Sanat - Estetik - Yolunda ”Emeğin Ressamı” Avni Memedoğlu
Yazar
Hazırlayan: Sırrı Öztürk
ISBN
975-431-093-9
Baskı
1. Baskı
Baskı Yılı
1999
Sayfa
336 Sayfa
Kağıt
1. Hamur
Boyutları
Büyük Boy
Kapak Resmi
Avni Memedoğlu
İç Resimler
Kuşe Resimli
Fiyat
23 TL
%40 indirimli (200.− TL ve üzeri yapılan alımlarda geçerlidir.) 13.8 TL

Ressam Avni Memedoğlu, fantastik-gerici burjuva sanat anlayışına karşı, ilerici-devrimci kimliği ile 'Sosyal Realizm' sanat akımının Türkiye'deki ısrarlı ve inatçı savunuculanndandır. Resim dalında, olay ve olgulara işçi sınıfının ideolojisi ve bilimsel gözlemciliğin ışığında taraflı kimliği ile yaklaşmıştır. Ezilen ve sömürülenden yanaki kimliği ve mücadelesiyle O, 'Emeğin Ressamı' olmayı haketmiştir. Aynı görüşü paylaşan sanatçılarla 1959'da oluşturulan 'Yenidal Grubu'nun kurucularındandır. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi mezunu olan sanatçı, yapıtlarında tema olarak çalışan, üreten, göç eden, ezilen, sömürülen, alnının ortasından vurulan, mahkûm olan pekçok sosyal içerikli konuyu seçmiş 'Tutarlı Bir Barış' yanlısı olarak savaş karşıtı konuları işlemiştir.

Yapıtları ve dünya görüşü yüzünden pekçok kez tutuklanıp yargılanmış, işkence görmüş ve acı çekmiştir.

Memedoğlu, Politika-Sanat-Estetik anlayışının bir bütünlük taşıdığını savunagelmiştir. 1944'den bu yana 'Tarihi TKP’ İstanbul Yüksek Tahsil Gençlik Derneği, 1. TİP, DİSK vb. örgütlerde militan ve sanatçı kimliği ile sorumluluk üstlenmiş, emeğin ve emekçinin kurtuluşu mücadelesine katkı getirmiştir.

Elimizdeki kitap Memedoğlu'nun arşivindeki belge ve yapıtlarından derlenerek Sorun Yayınlan Kolektifi'nce yayına hazırlanmıştır.

Bu çalışma, sanatçının dram ve trajedisini -süreci-belgelemekle birlikte, aynı zamanda Devrimci ve Marksist Sol'un, tarihselden güncele yeni nitelikler kazanmasına, bu çerçevedeki hesaplaşmaya katkı getirecek, ilerici-devrimci saflardaki çok yönlü zaafların aşılması mücadelesine ivme kazandıracaktır.

Sorun Yayınları Kolektifi Teknik Büro