ana menü
haberdar ol
e-posta adresiniz

arama

bağlantılar

Trabzon’dan Abhazya’ya Doğu Karadeniz Halklarının Tarih ve Kültürleri

Trabzon’dan Abhazya’ya Doğu Karadeniz Halklarının Tarih ve Kültürleri
Kitabın adı
Trabzon’dan Abhazya’ya Doğu Karadeniz Halklarının Tarih ve Kültürleri
Yazar
Hayri Hayrioğlu
ISBN
975-431-080-7
Baskı
2. Baskı
Baskı Yılı
2005
Sayfa
176 Sayfa
Kağıt
Avrupa Kağıt
Boyutları
13,5x19,5
Kapak Resmi
Vantang Oniani
Fiyat
11 TL
%40 indirimli (200.− TL ve üzeri yapılan alımlarda geçerlidir.) 6.6 TL

Elimizdeki kitap, Doğu Karadeniz ve Kafkas halklarının bir bölümünün tarih ve kültürleri konusunu içermektedir; araştırmacı, yazar Hayrı Hayrioğlu, bu çalışmayı dokuz Gürcü Bilimadamının, çeşitli kitaplarından derleyerek Türkçeye çevirmiştir.

Emekçi halkların tarih ve kültürlerini içeren çalışmalar, resmi tarih ve ideolojilerin keyfi ve saptırıcı yönelişleriyle bir türlü bilimsel-nesnel yöntemlerle yazılamadı. Geçmiş tarihlerdeki istila ve savaşların getirdiği kıyımlar bir yana. Çarlık Rusyası, Osmanlı ve emperyalist devletlerin kuşatma ve sömürgeci anlayışları, Bölge halklarının asimilasyon, göç, tarih ve kültürlerinin yağmalanmasını getirmiştir. SSCB deneyimi de, kimi başarılarına rağmen, emekçi halkların sorunlarına çözüm getirememiştir. Bir yandan emperyalizmin çok yönlü kuşatması, diğer yandan siyasal-sosyal devrim sürecinde, özellikle de "Mil!" Mesele" ile "Milliyetler Meselesi nin çözüm yöntemleri konusunda yapılan yanlışlıklar, günümüzde de hayati sorunlar olarak gündemi işgal ediyor. Doğu Karadeniz halkları, bu süreç hakkında çok şey öğrenmiş ve ayıca, "zarar" da görmüştür.

İnsanın-insanlığın ulusal-sosyal-evrensel kurtuluş mücadelesi, emekçi halkların tarih ve kültürleri sorunu dahil, pek çok konuyu yeniden tartışmak üzere gündeme taşımıştır. Doğu Karadeniz ve Kafkas emekçi halklarının tarih ve kültürleri konusunda kimi bilgileri ve sorunları inceleyen bu kitap, tarihsellik ve kopuş sürecinde eleştirel katkıya ve tartışmaya açık konulardır.

Sorun Yayınları Kolektifi Teknik Büro