ana menü
haberdar ol
e-posta adresiniz

arama

bağlantılar

Gürcüstan Tarihi

Gürcüstan Tarihi
Kitabın adı
Gürcüstan Tarihi
Yazar
Nikoloz Berdzenişvili- Simon Canişa
Tercüman
Hayri Hayrioğlu
Orjinal Dil
Gürcüce
ISBN
0975-431-066-1
Baskı
2. Baskı
Baskı Yılı
2000
Sayfa
308 Sayfa
Kağıt
Avrupa Kağıt
Boyutları
13,5x19,5
Kapak Resmi
Kartuli Deda
Fiyat
15 TL
%40 indirimli (200.− TL ve üzeri yapılan alımlarda geçerlidir.) 9 TL

"Başlangıcından 19. yy. kadar Gürcüstan Tarihi" isimli kitap. Gürcüstan'ın yetiştirdiği değerli tarihçilerden. Prof. Nikoloz Berdzenişvili ve Prof. Simon Canaşia tarafından hazırlanmıştır. "Gürcüstan Tarihi"nin birinci cildi, tamamı 12 ciltlik ana çalışmanın bir özetidir. SSCB döneminde hazırlanan bu kitap, Gürcüstan Demokratik Cumhuriyeti'nde halen ders kitabı olarak okutulmaktadır.

SSBC dönemindeki "Bilimler Akademisi"nin, öteki bilim dalların da olduğu gibi "tarih yazımı" konusunda da, olay ve olgulardan hareketle, saman zaman nesnel gerçeklikten, bilimsel bakış ve yön temden uzak "konumu" nedeniyle, kitabın ikinci cildi ilgililerce yeniden yazılacaktır.

Ülkemizde de "tarih yazımı" konusu, bilimsellikten uzak yöntemlerle, resmî tarih anlayışıyla ele alınmaktadır. Oysa dünya halklarının tarih ve kültürlerini, bilimsel yöntemlerle, günümüzde yeniden İnceleyip araştırmak, insanlığın geleceğini kazanması açısından son derece önemlidir. "Gürcülerin Tarihi"nin yayınlanması, bu açıdan da bir boşluğu dolduracaktır. Daha Önce, 1968'de yayınlanan değerli yazar ve araştırmacı Ahmet Özkan'ın "Gürcüstan" adlı yapıtı, bu konudaki çalışmaların ilkidir. Genç yazar Fahrettin Çiloğlu'nun 1993'te yayınladığı "Gürcülerin Tarihi" adlı kitap da anılmaya değer bir çalışmadır. Gürcü tarihi ve kültürü üzerine titiz araştırmalarıyla tanınan Hayri Hayrioğlu'nun Gürcüceden Türkçeye kazandırdı "Gürcüstan Tarihi" ise, bu konudaki çalışmaların en bilimsel ve en kapsamlısı niteliğindedir. Günümüzde; evrensel ölçekte tüm halkların tarih ve kültürlerini inceleyip araştırmak, bu zenginlik kaynaklarından yararlanmak, özümsemek ve yeni sentezlere kavuşturmak yeniden gündeme gelmiştir. Kafkasya halklarından Gürcüler, dönemin egemen olmak iste yen güçlerince, yüzyıllar boyu istilalara uğramıştır. Ulusal özgürlük ve bağımsızlık konusunda, tutsaklığı onursuzluk sayan Gürcü Halkı, SSBC dönemindeki "sosyalizm" uygulamalarından ve "ulusların kendi kaderlerini tayini" ilkesinin "yorumu"ndan da büyük ölçüde zarar görmüştür.

Türkiye"nin kapı komşusu kardeş Gürcü Halkı, varlığını ve tarihsel kültürünü her süreçte korumuştur. Bilim, sanat, kültür vb. alanlardaki bu birikim, İnsanlığın evrensel kurtuluşuna katkı ola bilecek zengin değerlerle doludur.

Yayın Kolektifimiz'den "Tarih-Kültür Dizisi"nin İlk kitabı "Gürcistan Tarihi"nin yayınlanması, ülkemiz ve bölgemiz halklarının kardeşliği yolundaki etkinliklere yapılan bir katkı halkasıdır. Bilimsel bilgi ve tarih bilinci kazanmamızda, bu çalışmayı Türkçeye kazandıran Hayri Hayrioğlu'nu kutluyoruz.

Sorun Yayınları Kolektifi Teknik Büro