ana menü
haberdar ol
e-posta adresiniz

arama

bağlantılar

Latin Amerika’da Neler Oluyor? Venezüella Komünist Partisi

Latin Amerika’da Neler Oluyor? Venezüella Komünist Partisi
Kitabın adı
Latin Amerika’da Neler Oluyor? Venezüella Komünist Partisi
Yazar
Yayına Hazırlayan: Mehmet İnce
Tercüman
Derleme
Orjinal Dil
İspanyolca
ISBN
978-975-431-174-7
Baskı
1. Baskı
Baskı Yılı
2009
Sayfa
224 Sayfa
Kağıt
Avrupa Kağıt
Boyutları
13,5x19,5
Kapak Resmi
Kolaj
Fiyat
17 TL
%40 indirimli (200.− TL ve üzeri yapılan alımlarda geçerlidir.) 10.2 TL

“Latin Amerika’da Neler Oluyor?” sorusu dünyada ve yaşadığımız coğrafyada pek insanın kafasını meşgul ediyor. Tüm iyi yürekli ve namuslu insanlar dünyadaki olay-olgu ve süreçleri özenle izliyor.

Bu genel arayış ve yönelişlere Venezüella özelinden bazı uygun cevaplar verebiliriz. Venezüella deneyimi Sol “cenahımızda” hararetle tartışılan bir konudur. Özellikle Devlet Başkanı Hugo Chavez’ın kimlik ve kişiliği üzerine temellendirilen değerlendirmeler ilginçliğini korumaktadır.

Latin Amerika’daki devrimci atılımları Devrimci ve Marksist bakış açısıyla değerlendirmek durumundayız. Yalnızca gözlem ve deneyimleri bilim ve akıldışı yol ve yöntemlerle insanımıza aktarmakla konuya yaklaşanlar bilerek-bilmeyerek ideolojik-politik-örgütsel kurumsallaşma ödevimizin önünü kesmeye yeltenmektedir.

“Chavezcilik” akımı incelenirken Venezüella Komünist Partisi (VKP)’nin, genelde Latin Amerika, özelde Venezüella’da olup bitenler hakkındaki görüşlerine başvurmak durumundayız. VKP’nin kaynaklarının incelenmesiyle Venezüella’daki olup bitenlere ve açılımlarına doğru teşhisler-tahliller getirebiliriz ancak.

Elimizdeki kitap; Marksizm-Leninizm ilkelerine sıkıca bağlı VKP’nin tarihsel, sosyal, ekonomik, kültürel, siyasal, askerî vb. konulardaki düşünce-davranış çizgisini yansıtmaktadır.

Devlet destekli burjuva ve küçükburjuva “sol” akımların eklektik, pragmatik ve taklit yöntemleriyle taşıdığı “devrim ithalat ve ihracat” işleri kendi yerli sentezimizin üretilmesi mücadelemizin önünü kesmeye yöneliktir.

Yaşadığımız coğrafyada kendi özgün siyasal-sosyal devrimimizi gerçekleştirmek için gezegenimizdeki tüm sosyal mücadele tarihlerini incelemek, bu süreçten çok yönlü derslerle sonuçlar çıkarmak Devrimci ve Marksist Kadroların asli görevidir.

Sorun Yayınları Kolektifi Teknik Büro