ana menü
haberdar ol
e-posta adresiniz

arama

bağlantılar

Gün Doğumunu Görmek - I. Doğu Halkları Kurultayı

Gün Doğumunu Görmek - I. Doğu Halkları Kurultayı
Kitabın adı
Gün Doğumunu Görmek - I. Doğu Halkları Kurultayı
Orjinal Adı
To See The Dawn
Yazar
Kolektif
Tercüman
Derviş Okan
Orjinal Dil
İngilizce
ISBN
975-431-150-1
Baskı
1. Baskı
Baskı Yılı
2006
Sayfa
288 Sayfa
Kağıt
Avrupa Kağıt
Boyutları
Büyük Boy
Kapak Resmi
Kolaj
İç Resimler
Siyah Beyaz
Fiyat
23 TL
%40 indirimli (200.− TL ve üzeri yapılan alımlarda geçerlidir.) 13.8 TL

"Iran, Ermenistan ve Türkiye'nin Köle/eştirilmiş Halk Kitlelerine: 15 Ağustos 1920'de Komünist Enternasyonal Yürütme Komitesi Bakû'de İranlı, Ermeni, Türk işçi ve köylülerin kurultayını toplayacaktır.

Komünist Enternasyonal nedir? Komünist Enternasyonal, dünya Savaşı'nın sebep olduğu kasırga ile uyanan, açlığa saplanmış ve artık zenginler için değil, sadece kendileri için çalışmak, bir dahaki sefere kendileri gibi acı çeken yoksul kardeşlerine değil, sömürücülere karşı silâhlanarak başkaldırmak amacıyla Rusya, Polonya, Almanya, Fransa, Britanya ve Amerika'daki devrimci emekçi kitlelerin oluşturduğu bir örgüttür Bu emekçi kitleleri, zaferi temin edecek yegâne unsurun birlik ve örgütlenme olduğunu anlamış ve geçen yıl kendileri için bir mecburiyet olan örgütü, Üçüncü Enternasyonali kurmuşlardır. Kapitalist hükümetlerin uyguladığı bütün baskılara rağmen Enternasyonal, on sekiz ay içinde dünya genelinde hürriyet için mücadele eden devrimci işçi ve köylülerin ruhu hâline gelmiştir.

Böyle bir zamanda Komünist Enternasyonal İranlı, Ermeni, Türk işçi ve köylülerin kurultayını neden topluyor? Elinde onlara sunacak neyi var? Onlardan ne istiyor? Avrupa ve Amerika'da sermayeye karşı mücadele eden işçi ve köylüler yüzlerini size dönüyor, çünkü onlar da sizin gibi dünya kapitalizminin boyunduruğu altında acı çekiyor, onlarda dünyadaki sömürücülere karşı savaşmak durumunda: eğer Avrupa ve Amerika'daki işçi ve köylülerle birleşirseniz dünya kapitalizminin çöküşü hızlanacak, dünya genelinde işçi ve köylülerin kurtuluşu gerçekleşecektir." (Komünist Enternasyonal Yürütme Komitesi'nin 15 Ağustos 1920'de İran, Ermenistan ve Türkiye işçi ve köylülerinin Bakû Kurultayı'na Çağrısından...)

Bakû Kurultayı'nın, Doğu halklarını Avrupa ve Amerika'daki işçi ve köylülerle birleşerek dünya kapitalizminin çöküşünü hızlandırmak ve dünya genelinde işçi ve köylülerin kurtuluşunu gerçekleştirmek çağrısına ülkemiz emekçilerinin en somut yanıtı I. Tüm Türkiye Komünistleri Kongresi'ni (I.TTKK) gerçekleştirmek olmuş ve bu sürecin doğal sonucunda Türkiye Komünist Partisi doğmuştur. Günümüzün ayrışma bütünleşme sürecinde savrulmuş kadrolarının II.TTKK doğrultusunda devinmelerine katkı verecek tarihsel belgeler sunan bu kitabın içeriğinde ve ruhunda hedefe yönelik alazlı bir devrimci ışık parlamaktadır

Sorun Yayınları Kolektifi Teknik Büro