ana menü
haberdar ol
e-posta adresiniz

arama

bağlantılar

İşokulu - Eğitim Sorunlarının Çözüm Yöntemi Olarak Marksizm

İşokulu - Eğitim Sorunlarının Çözüm Yöntemi Olarak Marksizm
Kitabın adı
İşokulu - Eğitim Sorunlarının Çözüm Yöntemi Olarak Marksizm
Orjinal Adı
Volkseigener Verlag
Yazar
P. P. Bolonski
Tercüman
Tahsin Yılmaz
Orjinal Dil
Almanca
ISBN
975-431-130-3
Baskı
2. Baskı
Baskı Yılı
2003
Sayfa
128 Sayfa
Kağıt
Avrupa Kağıt
Boyutları
13,5x19,5
Kapak Resmi
Başak Öztoprak
Fiyat
11 TL
%40 indirimli (200.− TL ve üzeri yapılan alımlarda geçerlidir.) 6.6 TL

Pavel. P. Blonski (1884-15 Şubat 1941), Tarih ve Filoloji öğrenimi gördü. Rusya'da devrimci atılımın yükselmesiyle öğrenci hareketlerine katıldı. Birçok kez tutuklandı. Pedagoji ve Psikoloji dersleri verdi. Büyük Ekim Sosyalist Devrimi'nden sonra Sovyet İktidarının yanında yeraldı. Yeni Sovyet ilköğretiminin düzenlenmesine aktif olarak katılan pedagoglardan birisidir. Moskova Üniversitesi öğretmen eğitimi programının yürütülmesine katıldı. 1920'de Sosyal Eğitim Akademisi'nin kurucuları arasında yer aldı.

Pavel. P. Blonski, Sovyet Pedagoji ve Psikolojisinin çok yönlü ve önemli temsilcilerinden biridir. Sovyet okulunun toplumdaki yerinin doğru belirlenmesine, onun politik işlevinin temellendirilmesine katkıda bulundu. Sosyalist okulun politeknik özelliğine; genel eğitimin özüne; öğrencilerle aktivitenin, bağımsızlığın ve yaratıcılığın oluşturulmasına ilişkin görüşlerini geliştirdi. Bilgi sürecine uygun dersin düzenlenmesi ve kolektif eğitimin sorunlarının aydınlanması amacıyla Blonski, öğrencilerin yaş özellikleri ve bireyselliklerini gözönünde bulundurmak gerektiği görüşünde idi.

Blonski'nin çok kapsamlı yapıtından yapılan bu seçme eser, onun farklı dönemlerdeki pedagojik yazılarından oluşmakta ve bu pedagogun kişiliğini derinden kavrama olanağı sağlamaktadır. Eserde Sovyet iktidarının ilk yıllarında yapılan eğitim tartışmalarını etkileyen ve yurtdışında da yankı uyandıran "İşokulu" önemli bir yer kaplamaktadır.

Sorun Yayınları Kolektifi Teknik Büro