ana menü
haberdar ol
e-posta adresiniz

arama

bağlantılar

Kalinin Devrimci İşçi - Parti’nin Oğlu - İşçi Başkan

Kalinin Devrimci İşçi - Parti’nin Oğlu - İşçi Başkan
Kitabın adı
Kalinin Devrimci İşçi - Parti’nin Oğlu - İşçi Başkan
Yazar
A. Dementyenev - A. Pyanov
Tercüman
Sevil Kutlar
Orjinal Dil
Rusça
ISBN
975-431-070-X
Baskı
2. Baskı
Baskı Yılı
1997
Sayfa
152 Sayfa
Kağıt
Avrupa Kağıt
Boyutları
13,5x19,5
Kapak Resmi
Kolaj
Fiyat
7 TL
%40 indirimli (200.− TL ve üzeri yapılan alımlarda geçerlidir.) 4.2 TL

Mihail İvanoviç Kalinin'in (19 Kasım 1875-3 Haziran 1946) yaşam öyküsü, siyasi mücadelesi, sosyalist kuruculuk dönemindeki etkinliği ve insan eğitimi konusundaki katkısı günümüzde de anılmaya değer bir hazine gibidir. Yararlanmak zorundayız.

İnsan eğitimi, Çarlık Rusyası döneminde çok yönlü tartışılan bir konu olarak kimi ilerici yazar ve düşünürleri daima ilgilendirmiştir. Çernişevski, Herzen, Tolstoy insanın insan olma sürecinde "sevimli” ve çok yararlı çalışmalarıyla tanınıyor. Büyük Ekim Sosyalist Devrimi ve kuruculuk döneminde ise, insan eğitimi konusu kurumsallaşan örgütlü bir projeye dönüşmüştür. Kalinin, Makarenko adları bu süreçte emeği geçenler arasında önde anılıyor. Mihail İ. Kalinin başarılı bir devlet adamı olarak sürdürdüğü yaşamına bir köyde başlamış, sonra işçi olmuş, daha sonra devrimci bir işçi olarak çarın polislerinin elinde işkence görmüş ve Sosyalist Devrim'e katılmıştır. O'nun yaşam öyküsü bu türden bir sosyal pratiği ve çizgiyi izler. Yalın ve berrak bir işçiden sosyalist devletin en üst yetkilisine kadar uzanan devrimci bir yaşam öyküsü, öğretici derslerle doludur. Donanımlı insan üretimi günümüzün yakıcı bir sorunudur.

Elimizdeki kitap, tutkulu ve kararlı bir devrimci, Komünist Parti'nin öncü liderlerinden ve Sovyet devletinin önemli kişilerinden biri olan Mihail İ. Kalinin'in çalışmaları ve yaşamı üzerinedir. Kalinin 25 yıldan da uzun bir süre Sovyet iktidarının kurduğu devlette en yetkili organlara başkanlık yaptı. 1922'de Sovyetler Birliği kurulduktan sonra SSCB Merkez Yürütme Komitesi'nin Başkanı oldu. 1936'da SSCB Anayasası kabul edildikten sonra Kalinin, SSCB Üst Sovyeti'ne delege seçildi. İlk toplantısında SSCB Üst Sovyeti, Kalinin'i Lenin'in önerisiyle Prezidyum Başkanlığına seçti. Kalinin hemen hemen son gününe kadar görevinin başında kaldı. Değerli yazar-çevirmen Sevil Kutlar'ın başarılı bir çalışmasıyla Türkçe'ye kazandırılan bu eserin günümüzde yeniden okunarak özümlenmesi, tarihsel bir hatırlatmanın yanı sıra sürecin kavranmasına da yardımcı olacaktır.

Sorun Yayınları Kolektifi Teknik Büro