ana menü
haberdar ol
e-posta adresiniz

arama

bağlantılar

Devrimci Eğitim ve Devrimci Ahlak

Devrimci Eğitim ve Devrimci Ahlak
Kitabın adı
Devrimci Eğitim ve Devrimci Ahlak
Yazar
M.İ. Kalinin
Tercüman
Refik Sarı
Orjinal Dil
Almanca - Bulgarca
ISBN
975-431-005-4
Baskı
4. Baskı
Baskı Yılı
2006
Sayfa
232 Sayfa
Kağıt
Avrupa Kağıt
Boyutları
13,5x19,5
Kapak Resmi
A. Sergei Tkachev
Fiyat
19 TL
%40 indirimli (200.− TL ve üzeri yapılan alımlarda geçerlidir.) 11.4 TL

Mihail İvanoviç Kalinin (1875- 1949), yoksul bir köylü çocuğu olarak gözünü açtığı yaşamını, işçi olarak sürdürdü. Bu türden bir yaşam, O'nun ilerde öncü bir devrimci, Parti işçisi, önemli bir lider ve devlet adamı olarak yürüyeceği yolu çiziyordu.M.İ.Kalinin direnç ve güvenle girdiği bu yolda sonuna dek yürüyecekti.

Hapislik, sürgün, işkence ve yokluk çeken her devrimci gibi Kalinin de bu yollardan geçmiş, Parti'siyle buluşmuş, Büyük Ekim Sosyalist Devrimi'ne katılmıştı.M.İ.Kalinin Genç Sovyet Devleti'nin Tüm Rusya Merkez Yürütme Kurulu Başkanlığı, SSCB MYK Başkanı, SSCB Üst Sovyet Delegesi ve Prezidyum Başkanlığı yapmıştır. M.İ.Kalinin, gençliğin siyasal eğitimi sorununa özel önem vermiş, eğitim ve öğretimin amaç , araç, yöntem ve örgütlenme sorunlarına katkı getirmiştir. Konuşmalarında ve yazılarında büyük bir içtenlik, yalınlık ve özveri vardır. Büyük hayat deneyi ve devrimci zekasının izlerini yansıtan kitapta, O'nun Devrimci Eğitim ve Ahlâk üzerine hemen hemen yirmi yıllık bir dönemi içine alan seçilmiş söylev ve yazıları toplanmıştır.

Sosyalizm ve onun SSCB'deki uygulama süreci üzerine gündemleştirilmek istenen bilimdışı sapkınlıkların tahrip ettiği bir ortamda o dönemin Devrimci Eğitim ve Ahlâk sorunlarını hatırlatmanın önemine duyulan ihtiyaç nedeniyle bu kitabın yeni baskısı uygun görülmüştür.

Sorun Yayınları Kolektifi Teknik Büro