ana menü
haberdar ol
e-posta adresiniz

arama

bağlantılar

Eğitim Üzerine

Eğitim Üzerine
Kitabın adı
Eğitim Üzerine
Yazar
Vasili Suhomlinski
Tercüman
Ali Özdoğu
Orjinal Dil
Almanca
ISBN
978-974-310-528
Baskı
4. Baskı
Baskı Yılı
2012
Sayfa
208 Sayfa
Kağıt
Avrupa Kağıt
Boyutları
13,5x19,5
Kapak Resmi
P. Bruegel
Fiyat
17 TL
%40 indirimli (200.− TL ve üzeri yapılan alımlarda geçerlidir.) 10.2 TL

EĞİTİM ÜZERİNE

Elimizdeki kitap, hayatını eğitime, özellikle çocuk eğitimine adayan dünyaca ünlü V. Suhomlinski'nin eserlerinden derlenmiştir.

Eğitim Üzerine ciddî bir sistematikle oluşturulan kitaba Simon Soloviçik sunuş yazmış; kitap, ilerici eğitime önem veren bütün ülkelerde ilgi ile karşılanmıştır. A. Makarenko okulundan gelen V. Suhomlinski, Sovyetler Birliği dışında başta ABD olmak üzere diğer ülkelerde de büyük yankılar uyandırmış, eserleri çeşitli eğitim kurumlarında baş sırayı almıştır. V. Suhomlinski (1918-1970), Ukrayna'nın Pavliş köyü yakınlarında, marangoz bir babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. Onyedi yaşında öğretmen olarak doğduğu köyde çalışmaya başladı.

Büyük Anavatan Savaşı'na (1941-1945) katıldı. Savaş sırasında karısı ve çocuğu Nazi'lerce öldürüldü. Kendisi de Moskova yakınlarındaki çarpışmalarda yaralandı. Ukrayna'nın işgalden kurtulmasından sonra yeniden öğretmenliğe döndü. İlk yıllardan başlayarak eğitim üzerine olan teorilerini geliştirmeye başladı. 1947'de Pavliş köyündeki okulun yöneticiliğine getirildi. Pedagoji Bilimler Akademisi Muhabere Üyesi seçildi.

Göğsündeki şarapnel parçalarının etkisiyle yirmi yıl rahatsızlık çeken Suhomlinski, 1970'de öldü.

Okul Çocukları Arasında Kolektif Ruhu Geliştirme (1956), Çalışmaya Karşı Sosyalist Tavrın Geliştirilmesi (1959), Okul Çocuğunun İç Dünyası (1961), Sovyet Okullarında Kişiliğin Biçimlenmesi (1965) adlı araştırmalarında düşüncelerini bir eğitim teorisi içinde ortaya koydu. 1969'da Pavliş Okulu'nu kaleme aldı. Aynı yıl Kalbimi Çocuklara Verdim adalı monografi yayınlandı. Ölümünden bir ay sonra da Bir Yurttaşın Doğuşu basıldı.

Sorun Yayınları Kolektifi Teknik Büro