ana menü
haberdar ol
e-posta adresiniz

arama

bağlantılar

Ana - Babaların Kitabı

Ana - Babaların Kitabı
Kitabın adı
Ana - Babaların Kitabı
Yazar
Anton S. Makarenko
Tercüman
Şule Ünsaldı
Orjinal Dil
Rusça
ISBN
978-975-431-041-6
Baskı
4. Baskı
Baskı Yılı
2003
Sayfa
320 Sayfa
Kağıt
Avrupa Kağıt
Boyutları
13,5x19,5
Kapak Resmi
Kuzma Petrov - Vodkin
Fiyat
28 TL
%40 indirimli (200.− TL ve üzeri yapılan alımlarda geçerlidir.) 16.8 TL

"Otuz yıldan beri eğitsel çalışmalarla uğraşıyorum. Bu sürekli çalışma için ikiyüzbin saat ayırdım. Elimden üçbine yakın çocuk geçti. Bir eğitimci olarak son onbeş yılımı uygulamaya ve kominist eğitim sisteminin yetkinleştirilmesine adadım. Bunun için binbir güçlükle, tüm savlarımı gerçekleştiren pilot bir kolektiflik kurdum."

Anton S. Makarenko

"Eğitmeyi bilmek de bir sanattır; viyola ya da piyano çalmak, bir tablo yapmak, iyi bir frezeci ya da iyi bir makine ayarcısı olmak sanatı gibi" diyor Makarenko eşsiz bir biçimde sahip olduğu bu sanatı, Ana Babaların Kitabı'nda okuyucularıyla paylaşıyor.

Makarenko bu yapıtta, yaşamın büyük deneyimlerini aktarıyor; çeşitli aile tiplemelerini, "zor" çocukları, ana babalarla çocuklar arasındaki karmaşık ilişkileri sergiliyor. Kuşkusuz kesin "reçeteler" değil, ama pek çok okuyucunun sorularına yanıt bulabileceği gönüllü öğütler veriyor. Yaşamın meyve bahçeleri ve çiçekleri arasında, fırtınalar, boralar içinde ve doluvurgunlarında, yaşamla sonsuz ve son derece karmaşık bir ilişkiler ağına giren çocuğa yardım etmenin en yalın, en alçakgönüllü "püf noktalarını" sunuyor. İyi bir eğitimci olmanın ancak ve yalnızca, iyi bir eş ve iyi bir "yurttaş" olmaktan geçtiği gerçeğinden hareketle, aynı zamanda en zor görevin sorumluluğunu yüklüyor omuzlarımıza. Makarenko'nun eğitsel yapıtları, paylaşma, dayanışma, sevgi ve insan saygısı duygularıyla ve aynı zamanda kendi onuruyla dopdolu. Bu anlamda ona haklı olarak, yazar Pavlenko'nun dediği gibi bir "soyluluk işçisi" demek hiç de yanlış olmayacak.

Sorun Yayınları Kolektifi Teknik Büro