ana menü
haberdar ol
e-posta adresiniz

arama

bağlantılar

Ailede ve Okulda Çocuk Eğitimi

Ailede ve Okulda Çocuk Eğitimi
Kitabın adı
Ailede ve Okulda Çocuk Eğitimi
Yazar
Anton S. Makarenko
Tercüman
Şule Ünsaldı
Orjinal Dil
Fransızca
ISBN
975-431-019-1
Baskı
5. Baskı
Baskı Yılı
2006
Sayfa
132 Sayfa
Kağıt
Avrupa Kağıt
Boyutları
13,5x19,5
Kapak Resmi
Uylikaya Otyuystvynnaya -1971
Fiyat
11 TL
%40 indirimli (200.− TL ve üzeri yapılan alımlarda geçerlidir.) 6.6 TL

Anton S. Makarenko, çağımızın eğitim ve kültür dünyasının en seçkin kişilerinden biridir. 1888'de bir işçi çocuğu olarak dünyaya geldi. Eğitim alanındaki çalışmalarına daha 17 yaşında iken, demiryolu işçilerinin çocuklarının okuduğu bir okulda öğretmenlikle başladı. Pedagoji alanının en zor bölümünü seçen Makarenko, terkedilmiş ana babasız çocuklarla suçlu gençlerin eğitimini sürdürdüğü Gorki adlı bir okul oluşturdu. O'nun geliştirdiği eğitim sisteminin temelini "üretime dayalı eğitim" ilkesi oluşturur.

Makarenko, 1928'den ölümüne; yani 1945 yılına kadar deneyiminden tüm dünyanın önemli dersler çıkardığı Dzerzinski Komünü'nü yönetti. Makarenko, ölümüne kadar, çürümekte ve ömrünü tüketmekte olan eski dünyanın egoizme ve bireyciliğe dayanan eğitim sistemine karşı savaşarak, doğmakta ve gelişmekte olan yeni dünyanın sahiplerinin, yeni insanın, çalışan insanların kolektivizme ve yoldaşlığa dayalı eğitim anlayışı için savaşmıştır. Elimizdeki kitap, yazarın deneyimlerinin toplandığı 5 ciltlik eserlerinden 3. Cildinin son bölümünün yeni bir çevirisidir.

"Aile, sadece belli ilişkilerin bir araya getirdiği insanlar komşuluğu, ya da üyeleri bir avcı kuş gibi tüketicilerden oluşan bir olgu değil, ihtiyaçları kendi üyelerince yaratılan bir kolektivitedir." diyen Makarenko; gerek aile kolektifi içinde gerekse bütün bir hayatı kapsayan ilişkilerde ana, baba ve öğretmenlere, çocuk eğitiminin nasıl olması gerektiği konusunda en doğru ve sağlıklı yöntemlere dayanan öğütler ve dersler aktarmaktadır. Kitap, tüm koşullara rağmen çocuk eğitimi konusunda ciddî kaygıları olan ve çocuklarını kötü eğitim anlayışlarının etkisinden kurtarmak isteyen ana, baba ve eğitimcilerin çabalarına katkı olacaktır.

Sorun Yayınları Kolektifi Teknik Büro