ana menü
haberdar ol
e-posta adresiniz

arama

bağlantılar

Mehmet Eymür - Ziverbey'den Susurluk'a Bir Mitçi’nin Portresi

Mehmet Eymür - Ziverbey'den Susurluk'a Bir Mitçi’nin Portresi
Kitabın adı
Mehmet Eymür - Ziverbey'den Susurluk'a Bir Mitçi’nin Portresi
Yazar
Talat Turhan - Orhan Gökdemir
ISBN
975-431-090-0
Baskı
9. Baskı
Baskı Yılı
2000
Sayfa
312 Sayfa
Kağıt
Avrupa Kağıt
Boyutları
13,5x19,5
Kapak Resmi
Özgür Ajans
Fiyat
26 TL
%40 indirimli (200.− TL ve üzeri yapılan alımlarda geçerlidir.) 15.6 TL

Kapitalist anarşinin boy verdiği, her türlü ilerici-devrimci sesin susturulmak istendiği bir ülkede Mehmet Eymür, adeta "dokunulamayan adam" kimliğindeydi...

Emperyalist hegemonların çok yönlü kuşatmasında, "alt emperyalist" taşeronluğa soyunan geri bir sosyoekonomik yapıda, ününü kendi halkına karşı mücadelesiyle yapmış, bir devlet görevlisi..

Bu kitapta anlatılar kimi kişinin kendi başına hiç bir anlamı yok; bu, Ağar da, Eken de, Şahin de olabilir. Onun seçilmesinin nedeni Mehmet Eymür'ün bu ülkedeki sosyal çürümenin anlaşılmasında bir temsil kabiliyeti olması olgusudur. Bütün kirli işlere adı karışmış, bütün karanlık cinayetlerde adı geçiyor; bulunduğu örgütün en tepesine oynamış, devletin en üstüyle sıkı ilişkiler kurmuş... Suç dosyası kabarık. Varoluşunun nedeni bu ikeyi onlara karşı savunmak olduğu halde, emperyalizmin en karanlık örgütleri AA ve MOSSAD ile çok yakın ilişkiler içinde, ir istihbarat örgüt görevlisi düşünün ki, başı her sıkıştığında gidip bir başka Ikenin korumasına sığınıyor. O, şu zamanlarda cehenneme çevirdikleri bu acılı ülkenin hapishanesinde, nezarethanesinde yatmamak için köşe bucak kaçıyor, kaçırılıyor, korkuyor ve korku salıyor.

Yazarlar Talat Turhan ve Orhan Gökdemir bu çalışmalarında; 12 Mart işkencehanelerinde bu ülkenin devrimci ve yurtsever kadrolarına işkence yapmakla başlayan bir devletsel - kişisel tarihin son 30 yıldaki izlerini sürüyor. Bu üç on yıl ık devletsel kişisel macerada Türkiye'deki yönetim aygıtının ve özellikle bağlı olduğu sistemin çürümesinin seyrini de göreceksiniz. Ve bu hikayede asla bir erdem kırıntısı bulamayacaksınız; çünkü, Fransız Burjuva Devrimi'nin ürünü olan Napolyon'un ünlü polis müdürü Fouche'yi vareden koşullar kalktığından bu yana hain olmak için artık yetenek gerekmiyor.

Sorun Yayınları Kolektifi Teknik Büro