ana menü
haberdar ol
e-posta adresiniz

arama

bağlantılar

İşçi Sınıfı Hareketi Üzerine

İşçi Sınıfı Hareketi Üzerine
Kitabın adı
İşçi Sınıfı Hareketi Üzerine
Yazar
Georgi Dimitrov
ISBN
978-975-431-184-6
Baskı
2. Baskı
Baskı Yılı
2011
Sayfa
168 Sayfa
Kağıt
Avrupa Kağıt
Boyutları
13,5x19,5
Fiyat
17 TL
%40 indirimli (200.− TL ve üzeri yapılan alımlarda geçerlidir.) 10.2 TL

İşçi Sınıfı Hareketi Üzerine

Georgi Dimitrov

SORUN YAYINLARI

Enternasyonal Sınıf Mücadelesinde: Dimitar Blagoev (14 Haziran 1856-7 Mayıs 1924), Vasil Kolarov (16 Temmuz 1877-23 Ocak 1950), Georgi Dimitrov (18 Haziran 1882-2 Temmuz 1949) XIX. Yüzyılın sonunda ve XX. Yüzyılın ilk çeyreğinde Balkanlarda Marksizm’in en büyük teorisyenleri ve pratisyenleri arasında anılmaktadır.

Bulgaristan coğrafyasında yetişen üç Komünist Kadro, Bulgaristan işçi sınıfı hareketinin ve Bulgaristan Komünist Partisi’nin kurucuları ve uygulayıcıları olarak tarihe önemli kayıtlar bırakmışlardır.

Georgi Dimitrov, 1923 Bulgar faşizminin baskısı altında Marksizm’i savunduğu gibi, “Reichstag Yangını” bahanesiyle yargılandığı Nazi Almanya’sı (Leipzig-1933) mahkemelerindeki ünlü savunmasında faşizmi yargıladı ve mahkûm etti. Böylece faşizmin Komünistleri asla yargılayamayacağını kanıtladı ve belgeledi. Çünkü Marksist olmak yasal ve meşrudur. Devrimcileri, Komünistleri hiçbir gerici güç yargılayamazdı!

Halk Demokrasilerindeki sosyalist kuruculuk döneminde insanın ve insanlığın sosyal ve evrensel kurtuluşu mücadelesinde önemli katkılarda bulundu.

Günümüzde artık ne Halk Demokrasileri ne de Sosyalist Sistem var. Ne hazin bir trajedidir ki: Georgi Dimitrov’un anıt mezarı sökülmüş, yerine tuvalet yapılmıştır!

Her şeye ve aleyhteki pek çok faktöre rağmen, işçi sınıfı nicelik ve nitelikçe gelişip güçleniyor. Emperyalist-kapitalizmin tüm baskı, sömürü ve diktatörlüğünün aşılması sorgulanıyor. En büyük demokrasi demek olan proletarya diktatörlüğünün ve bu mevziyi tutanların tarihsel ve sosyal haklılığı her olay ve olguda öne çıkıyor. Kapitalizmin devrimci yol ve yöntemlerle aşılacağının kimi maddî imkân ve fırsatları doğuyor. İnsanlık yeniden ayağa kalkıyor. Yeni Ekimler güncelliğini koruyor…

Devrimci Proletarya Sınıfı, Komünistler hem coğrafyamızda hem de dünyamızda Dünya Komünist Partisi’nin kurmaylığından yoksun olarak bu süreci yaşıyor.

Elimizdeki kitap Bulgaristan’daki sınıf mücadelesini, parti ve sendikaları, işçi sınıfı hareketini, sosyalist hareketi ve sorunlarını incelemektedir. Bu tarihsel süreçten geleceği kazanmak için çok yönlü ders ve sonuçlar çıkarılmalıdır.

Sorun Yayınları Kolektifi Teknik Büro