ana menü
haberdar ol
e-posta adresiniz

arama

bağlantılar

Çerkes Kimliği - Türkiye'nin Sorunları

Çerkes Kimliği - Türkiye'nin Sorunları
Kitabın adı
Çerkes Kimliği - Türkiye'nin Sorunları
Yazar
Yalçın Karadaş
ISBN
975-431-176-1
Baskı
2. Baskı
Baskı Yılı
2009
Sayfa
256 Sayfa
Kağıt
Avrupa Kağıt
Boyutları
13,5x19,5
Kapak Resmi
Abdullah Freres -Çerkesler
Fiyat
15 TL
%40 indirimli (200.− TL ve üzeri yapılan alımlarda geçerlidir.) 9 TL

Yalçın Karadaş Çerkes Kimliği konusunu işlerken Türkiye ve Dünya sorunlarını da sorgulamaktadır. Gezegenimizin emperyalist-kapitalist hegemonlar tarafından biçimlendirilmek istendiği bir süreçte; "ulusların kendi kaderini özgürce tayin, tespit ve ayrılma" gibi temel, evrensel hakları çok yönlü bakış açısıyla tartışılmaktadır. Sosyal sınıf ve sosyolojik emekçi halk gerçekliğini temel almayan değerlendirmeler eksiklidir. Nesnel gerçekliği tam olarak yansıtmamaktadır. Bu gerçeklik gözetilmeyip bilimsel yöntem dışı değerlendirmeler doğal olarak din ve etnisiteye dayalı biçimlere kolayca bürünebilmektedir.

İngiliz emperyalizminin çıkar ve yönlendirmesi ile hareket eden, Dünyanın en gerici sistemi olan, Çarlık Otokrasisi ile Osmanlı Devleti arasında "sosyal kaderi" belirlenen Çerkes halkı da örsle çekiç arasında kalarak ulusal, sosyal ve evrensel kurtuluş yolunda çok büyük travmalar, dram ve trajediler yaşamış bir halktır. Sovyetler Birliği deneyiminde de halkların ulusal-sosyal kurtuluşu yolunda önemli adımlar atılmakla birlikte büyük yanlışlıklar yapıldığını söylemek de bizim sorumluluğumuzdur.

Çerkes halkının büyük bir bölümü bulunduğumuz coğrafyada yaşamaktadır. Çerkesler anavatanları Kafkasya'da ve Türkiye'de çok yönlü ve karmaşık sorunlarla karşılaşmaktadır. Tarihi, coğrafyası, dili, kültür ve ilerici gelenekleri bulunan tüm emekçi halklar gibi Çerkesler de yaşadıkları sorunlarını tartışmakta ve bir "çıkış yolu" aramaktadırlar. Yalçın Karadaş, kara-gerici ve ırkçı yaklaşımlardan arınmış, ilerici, barışçı ve demokrat kimliği ile bu türden arayış ve yönelişlerin içinden gelen biridir. Konuyu ve sorunları tartışmakta; iddialarının arkasında durmaktadır. O aynı zamanda yaşadığımız coğrafyadaki sosyal, kültürel sorunlara karşı da son derece duyarlı bir yazardır. Yazar, elimizdeki kitabıyla halkların tarih ve kültürlerine ilişkin yazılarına eleştirel katkı getirmesini dilemektedir.

Yaşadığımız coğrafyadaki tüm halkların kendi anadillerinde konuşması, tarih, dil, kültürlerini geliştirip koruması ve kendi aydınlanmasını gerçekleştirmesi son derece önemlidir.

Kapitalist yabancılaştırma ile Batı'nın yoz ve kozmopolit "kültür" politikalarının geri teptirilmesi bu temelde bir anlam kazanacaktır.

Sorun Yayınları Kolektifi Teknik Büro