ana menü
haberdar ol
e-posta adresiniz

arama

bağlantılar

Hangi “Birlik”? Partileşme Mücadelesinin Neresindeyiz? Komünistlerin Birliği

Hangi “Birlik”? Partileşme Mücadelesinin Neresindeyiz? Komünistlerin Birliği
Kitabın adı
Hangi “Birlik”? Partileşme Mücadelesinin Neresindeyiz? Komünistlerin Birliği
Yazar
Sırrı Öztürk
ISBN
975-431-082-3
Baskı
1. Baskı
Baskı Yılı
1998
Sayfa
96 Sayfa
Kağıt
Avrupa Kağıt
Boyutları
13,5x19,5
Kapak Resmi
Diego Rivera
Fiyat
5 TL
%40 indirimli (200.− TL ve üzeri yapılan alımlarda geçerlidir.) 3 TL

Devrimci siyasetin öznesi PARTİ'dir. Ardında işçi sınıfının siyasi-ideolojik-teorik donanımlı bir örgütü ve yaptırım gücü olmayan bir programın hayatı devrimcileştirmesi ve dünyayı değiştirme gücü yoktur.

Coğrafyamızda işçi sınıfı hareketiyle sosyalist hareketi buluşturup bütünleştirme başarısı göstermiş bir partileşme yoktur. "Uluslararası" tekelci sermayenin, "yeni dünya düzeni"nin ve yerli ortaklarının ilkel, gaddar ve kaba güce başvurmadan iktidarda kalamayan diktatörlüğü nasıl geriletilecek ya da kırılacaktır?

Kapitalist barbarlığın taarruzunu geriletip aşmaya aday örgütsel güvencelerden çok uzağız. Sığmağımız, güvencemiz ve tek umudumuz, işçi sınıfının başını çektiği bir örgütlenmenin işbaşı yapmasıdır.

Elimizdeki kitap: "Ulusallık-Sınıfsallık Çevreninde 'Birlik' Arayışları", "Komünistlerin Birliği Sorunu", günümüzdeki tasfiyeci örgütlenmelere 'ana'lık eden "Kuruçeşme Toplantıları"na ilişkin önemli bir-iki belge. "1 Mayıs 1998 ve Kapitalist Anarşi Üzerine Notlar", "28. Yıldönümünde 15-16 Haziran Harekâtı, İşçi Sınıfının Sendikal ve Siyasal Birliği Sorunu", "Partileşme Mücadelesinin Neresindeyiz?" vb- başlıklarla işlenen hayati sorunları, güncelden tarihsele, tarihselden güncele uzanarak eleştiri, öneri ve açılımlar içeren polemiklerden oluşmaktadır.

"Bizim hiçbir zaman Marksist-Leninist bir Parti'miz olmadı" saptamasını yapanlar, hayatı ve mücadeleyi kucaklamaya aday bir aygıtı üretmek durumundadır. Onun için "Tek Parti, Tek Sendika, Tek Gençlik Örgütü" şiarımızın altının doldurulması gerekiyor. Kitapta bu türden soru ve sorunları irdeleyen eleştirel katkıya açık ve muhtaç pek çok malzeme bulunmaktadır.

Sorun Yayınları Kolektifi Teknik Büro